Larcker Manufacturing’s cost accountant provided you with the following information for January operations: Direct materials ps 21 per unit Fixed overhead manufacturing costs ps 135.000 Sale price ps 79 per unit Variable manufacturing overhead ps 12 per unit Direct labour ps 24 per unit Fixed marketing and administrative costs ps 117,000 Units produced and sold 30,000 Variable marketing and administrative

Sep 8, 2023

Larcker Manufacturing’s cost accountant provided you with the following information for January operations:

Direct materials ps 21 per unit
Fixed overhead manufacturing costs ps 135.000
Sale price ps 79 per unit
Variable manufacturing overhead ps 12 per unit
Direct labour ps 24 per unit
Fixed marketing and administrative costs ps 117,000
Units produced and sold 30,000
Variable marketing and administrative costs ps 5 per unit

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
Larcker Manufacturing’s cost accountant provided you with the following information for January operations: Direct materials ps 21 per unit Fixed overhead manufacturing costs ps 135.000 Sale price ps 79 per unit Variable manufacturing overhead ps 12 per unit Direct labour ps 24 per unit Fixed marketing and administrative costs ps 117,000 Units produced and sold 30,000 Variable marketing and administrative
Just from $13/Page
Order Essay

Required:

a. Determine the variable cost per unit.

b. Determine the variable manufacturing cost per unit.

C. Determine the total absorption cost per unit. (Round your answer to 2 decimal places.)

d. Determine the total cost per unit. (Round your answer to 2 decimal places.)

e. Determine the profit margin per unit. (Round your answer to 2 decimal places.)

F. Determine the gross margin per unit. (Round your answer to 2 decimal places.)

g. Determine the contribution margin per unit.

Recent Posts